Kisub siit ja kisub sealt ehk kuidas kaitsta oma nahka külma eest?

Ajal, mil nahk puutub kokku karmide talveilmadega võib see muutuda kuivaks, ärritunuks või suisa lõhenenuks. Nahamured nagu nt. psoriaas, ekseem ja dermatiit võivad tänu ilmastikuoludele veelgi ägenda. On selge, et talvel vajab meie kuiv nahk täiendavat niisutust, seega võiks oma nahahooldustoodete varud kindlasti üle vaadata.

 

 kuiv nahk

 

Nahka peab külma eest kaitsma

Hea ja soe riietus küll kaitseb nahka, kuid sageli ei õnnestu meil oma nägu kaitsta. Võiks ju arvata, et siseruumis on olukord parem ja midagi ei pea pelgama, kuid pidevalt töötavad kütteseadmed imavad õhust viimasegi niiskuse ära ning see pole samuti nahale hea. Lisame siia juurde kõikuvad temperatuurid nii õues kui toas..

 

Jälgida võiks veel, et duši- ja vanniprotseduurid soojas vees oleks võimalikult lühikesed. Kuum vesi eemaldab kehalt naturaalsed õlid ja mida kauem veemõnusid naudime, seda halvemasse seisu me oma naha paneme. Sellest tekib ka “tõmbav” tunne peale pesu, mis kindlasti on paljudele tuttav tunne. Pärast pesu ka alati võiks keha katta kehaõli või -võiga, mis ei sisaldaks vett. Külma veega oma duši- ja vanniprotseduuri lõpetamine on aga tõhus viis vereringluse ja üleüldise nahakonditsiooni parandamiseks. 

 

Kuiv nahk ja õlid vastavalt omadustele

Talviseks naharutiiniks tuleks kasutada õlipõhiseid tooteid, sest need annavad nahale kaitsva kihi ja hoiavad niiskuse rakus ning toksiinid eemal. Tänu õlile ei pääse naha niiskus pooride kaudu välja.                                                                

Paljudel õlidel on ka põletikuvastased omadused, mis aitavad ärritunud nahka rahustada. Eriti head on ravimtaimedega näo- või kehaõlid, sest seal on lisaks baasõlile ka ravimtaimede toetavad omadused.                                                    

Võib tekkida olukord, kus esile kerkib argument, kui nahk jääb rasvaseks, aga siinkohal tuleks võtta arvesse, et õli või vahaga toodet tuleks enamasti võtta korraga vähem, sest seda kulub vähem kui kreemi. Tõsi siiski on, et imendumise aeg on õliga toote puhul veidi pikem ja jumestuskreemi armastajatel tuleb selle tõttu veidi pikem iluprotseduuride aeg.                                

Tuleks tähelepanu pöörata ka sellele, et õlitüübid on erineva molekuli raskusega ning veidi erinevate omadustega, mõni imendub kiiremini ja mõni aeglasemalt. 

 

Kasutades salvi, siis võiks eelistada mesilasvaha põhjal valmistatud toodet. See vaha kannab põletikuvastaseid omadusi, mis on olulised lõhenenud naha ja bakteriaalsete infektsioonide vastu võitlemisel. Lisaks sisaldab mesilasvaha A-vitamiini, mis on mitmete uuringute järgi tõestatud vananemisjälgede vähendajana, samal ajal kahjustatud naharakke niisutades ja taastades.

 

 looduskosmeetika

 

Kuiv nahk ja taimed, mis on talvisel ajal nahale head ja kuidas neid kasutada?

Veel võiks jälgida, et keha saaks piisavalt oomega-3-rasvhappeid ja D-vitamiini, mis on samuti väga olulised naha toetajad. Sinna juurde ka C-vitamiin, mida sisaldavad rohkesti kodumaised marjad: kibuvits, pihlakas, mustsõstar, ebaküdoonia ja ka igihaljaste puude okkad.

Saialillesalv või Curetik on väga head kuiva ja sügeleva naha toetaja. Salvid alandavad põletikku, kiirendavad naha taastumist ning on ohutud ka lastele.

Naistepunaõli sobib naha toetajaks, aga ka tõsisemate murede korral nagu külmavillid või vöötohatis. Mida tumedam punane on õli värv, seda tugevam on tema toime.

Teelehe õli või salv aitavad igapäevaste nahamurede korral hästi. Kiirendab ka haavade paranemist. Siin võiks korraks mõelda, miks see kasvab peaaegu kõikjal? Meil on teda nahahoolduses vaja!

 

saialillesalv

 

Nipid, kuidas talvel nahka hooldada:

  • Niisuta nahka vähemalt kaks korda päevas.
  • Matkale minnes või talisporti tehes hoia käepärast topsikest niisutava salviga.
  • Jälgi, et saaksid piisavalt oomega-3-rasvhappeid ja D- ning C-vitamiini.
  • Ära unusta hoolitseda ka käenaha eest!

 

 

Jäta kommentaar

Pane tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist moderaatori poolt heaks kiita.