Loodusterapeut - kellega on tegu?

Loodusterapeut ehk herbaatik ehk fütoterapeut on holistilise maailmavaatega taimefänn, kelle eesmärk on tuua inimese ellu sügav kontakt loodusega. Inimene peaks sõltuma loodusest ja olema sellega vahetus kontaktis, sest sealt tuleb kõik eluks vajalik. Igaüks meist on osa suurest tervikust. Keskkond, milles elame, mõjutab meid ja meie omakorda mõjutame keskkonda. Eestlaseid on alati peetud nõiarahvaks just tänu ravimtaime teadmistele.

Elu Maal ei toimi ilma taimedeta. Inimene hingab sisse taimede toodetud hapnikku, kasutab taimi toidu ja ravimina ning surnud taimedest tekib kõdunemisel muld. Kui oskame ümbritsevat märgata, siis avastame, et taimed suhtlevad meiega ja soovivad meid toetada. Daniel Chamovitzi raamat “What a Plant Knows” räägib sellel teemal lähemalt.

 

Eesti loodusterapeut

 

Kuidas aitab loodusterapeut?

Loodusterapeudi eesmärgiks on tuua tagasi Eesti ravimtaimed inimese igapäevasesse kasutusse. Mida lähemal on toit kasvatatud, seda parem on ta meie kehale ja ka keskkonnale, sest kütust selle kauplusse toomiseks kulub vähem. Eestlasele on Eesti pinnasest kasvanud taim kordades rohkem toeks kui mujalt maailmast sissetoodu eales olla saab, sest kehtib sarnasuse printsiip.

 

Sümptomid on keha viis märku anda, et midagi on korrast ära. Esimene samm on õppida keha kuulama ja tasapisi ennetama terviseprobleeme. Taimed annavad parima tulemuse, kui ka kogu ülejäänud elustiil on tervislik - piisavalt liikumist ja vitamiine päris toidust. Taimeravis teemegi kindlaks harjumused ja mustrid, mis kutsuvad terviseprobleemid esile. 

 

Loodusravi on tavaliselt soodsam ja ohutum kui mõni teine raviviis. Taimed toetavad organismi enesetervendamise teekonnal. Loodusterapeut soovibki, et mõistaksid oma keha, seda, mis on terve olemiseks oluline ja oskaksid ühel hetkel ise mõista taimede sõnumeid. Kui inimene õpib loodust tundma, siis õpetab ta seda ka oma lastele ja nii saab veidigi hääbuvaid taimeteadmiseid taastada. Igaüks peaks saama ellu kaasa oskuse, kuidas loodust koduapteegina kasutada, temast päriselt hoolida ning kontaktis olla.

 

loodusterapeut

 

Üsna levinud on, et tänapäeval otsitakse uuringuid, mis kinnitaksid, et asi toimib. Keegi teine vastutaks, kui ei tule see tulemus, mida oodatakse. Kahjuks ei mõelda sellele, et iga uuringu tellija on tavaliselt organisatsioon ja see on lõpuks ikkagi ärimaailm. Ravimtaimed aga on meie kõrval eksisteerinud aastasadu, mis tähendab, et neid on ka kasutatud erinevates olukordades ja leevendust saadud. Inimesed ise on olnud niinimetatud testgrupiks. Põlvkondade jooksul oleme avastanud, et paljud taimed on tõhusad oma sisalduse poolest, toidule maitse lisamiseks ja ka meie tervendamiseks. Seega saab järeldada, et nii kaua meiega koos toiminud taim on end kordades rohkem tõestanud, kui laboris kokku sünteesitud toode eales olla saab. 

Vaata põnevat TV3 Suviste Seitsmeste intervjuud

 

 

Eesti loodusterapeut ja holistiline tervendamine

Loodusterapeut vaatleb inimest tervikuna ning kasutab töövahenditena taimi, õlisid, tinktuure, salve, tõlvikuid - kõike, mida saab kasutada taimeväe kättesaamiseks. Erinevate seisundite toetamiseks võetakse sageli appi elemendid. Muistsed kreeklased (450 eKr) uskusid, et kõik me koosneme neljast elemendist: maa, vesi, õhk ja tuli. See holistiline lähenemine on kasutusel ka herbaatikute seas. Teades oma tähtkuju, saame me teada oma elemendi, mis omakorda aitab meil iseend ja teisi paremini mõista ning rohkem tervist toetada just elemendile sobival viisil.

Kindlasti oled kuulnud, et taimeteede joomine on külmetuse korral hea lahendus. Mingi piirini see tõesti nii on, aga kas ka kõigile alati vajalik..

Mida teeb vesi tulele? Kustutab ära ehk tuli vajab kiireks raviks tinktuure, kas siis alkoholi või äädika baasil. Tinktuur aitab hoida tuld üleval ning organism saab edukalt tervenemisega tegeleda. Tinktuuris olevad toimeained hakkavad imenduma juba suu limaskestas ja satuvad nii kiiremini sinu vereringesse. Lisaks omavad mitmed ravimtaimed tugevaimat mõju värskena ning tinktuurid võimaldavad seda värskust säilitada aastateks.

TULI - Jäär, Lõvi, Ambur
  • Tuli on kirglik ja soe ning tihti seltskonna süda. Neljast elemendist on tuli vaieldamatult kõige lõbusam, joonistavam ja dünaamilisem. Siiski, nii nagu tavaelus, tuleb tuld ohjeldada, sest ilma selleta võib ta oma temperamendiga hävitada kõik enda ümber. 

Mida teeb vesi õhule? Vesi ei püsi tuule kaootilisuses paigal ehk suurt kasu ei ole, kahju õnneks ka mitte. Kiireks paranemiseks tuleks kasutusele võtta hoopis aurud, viirukid, tõlvikud või tossud. Kõik see, mida saab kopsudega sisse hingata. Sama tehnikat on kasutatud tuhandeid aastaid ning see on 100% looduslik, turvaline ning ei ole sõltuvust tekitav. Iga taim sisaldab ju erinevaid ühendeid, mis sissehingamisel mõjutavad keha ning närvisüsteemi.

ÕHK - Kaksikud, Kaalud, Veevalaja
  • Õhk on pidevas liikumises ja neljast elemendist kõige enam keskendunud oma mõtetele, mis võimaldab olla tähelepanelik ja näha suurt pilti. Teisalt võib see viia sotsiaalse viisakuse puudumiseni.

Teed sobivad väga hästi vee-elemendile, sest tema jaoks on need loodud. Taimetee lõhnab ja maitseb hästi ning lisaks leidub selles ohtralt vitamiine, mineraale ja antioksüdante. 

VESI - Vähk, Skorpion, Kalad
  • Vee pinnas võib näida rahulik, aga pinnase all on emotsioonid pidevas liikumises. Ta on kaastundlik ja hooliv ning suudab teistega hõlpsalt suhestuda, mis võib mõnikord muuta teda liiga usaldavaks.

Maa-elemendile sobib ka juua teed, kuid kõige kiiremini toimib kõik, mida saab päriselt, füüsilisel kujul, sisse süüa. Taimed mee sees on väga tõhus viis tarvitamiseks. Näiteks peavalu leevendavad hästi angervaksaõisikud meega.

MAA - Sõnn, Neitsi, Kaljukits
  • Maa on stabiilne, usaldusväärne ja töökas. Ta on praktiline ja loogiline ning seisab kindlalt oma veendumuste eest, mis võib lõppeda põikpäisusega lihtsalt oma seisukoha näitamiseks.

Kindlasti ei tähenda see, et me ei peaks teed jooma või ei tohiks viirukeid, tinktuure jms kasutada. Holistiline lähenemine taimeravis toob välja viisid, kuidas saab kiiremini soovitud tulemusi. Mõnus taimetee on alati hea algus päevale või õhtu lõpetus raamatu kõrvale. Teada on fakt, et tee on vee kõrval üks tervislikumaid jooke.

 

loodusterapeut

 

Miks on loodus meile oluline?

Üks Jaapani uuring kinnitab, et 20-minutiline metsamaastiku vaatamine vähendab stressi 13%. Mõelda siis veel, mis meie naha või energiaväljaga saab, kui kasutame ravimtaimi igapäevaselt kas toidulaual või looduskosmeetika sees. Me oleme loodusega üks ehk sarnasuse printsiipi järgides, sobivad ravimtaimed meie energiavälja tugevate väge andvate toetajatena. Tihti piisab lihtsalt taime käes hoidmisest, et juba mõju tunda oleks. Ravimtaim on olnud inimese kõrval aastasadu, mis tähendab omakorda, et tema mõju on kordades parem ja tugevam kui mõne laboris sünteetiliselt loodud toote puhul. Keha aktsepteerib kiiremini.

Loodusterapeut teab, et taimeravi on aeglane ja varuda tuleb kannatust, kuid selle eest on ta väga tõhus, sest ei riku inimese organismi. Parim võrdlus on õppesõit ja takso. Taim on nagu sõiduõpetaja, sest õpetab sind ise juhtima ja ühel hetkel sul ei ole teda enam vaja. Samal ajal kui ravim on taksojuht, kes lõpuks sinu elu ise juhib ja sina üldse sõita ei oskagi. 

 

taimetee

 

MaiWistiku toodete looja on Eesti loodusterapeut, Mai-Liis Kivistik, ning meie valikus on kõik tooted Eesti ravimtaimede baasil, et just kohalik taimevägi saaks sind parimal viisil igapäevastes toimetustes toetada ning kõrge eani põhjamaise naha säravana hoida. 

Pole oluline, kas tunned energiapuudust, soovid immuunsust tugevdada või sul on mõni tervisemure - võta julgelt ühendust. Loodusterapeudi sessioone viime läbi kas Tallinnas, Kalamajas või virtuaalselt videosilla vahendusel. Sessioon kestab 1,5h ja selle jooksul kaardistame anamneesi abil vajaliku info, mille tulemusena saad enda jaoks personaalse ülevaate, mil viisil end ise sobivate taimedega toetada.

Jäta kommentaar

Pane tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist moderaatori poolt heaks kiita.