Mis on see üks saunaprotseduur, mille peale sa pole isegi mõelnud?

Saun on Eestlastele alati oluline ja laias maailmaski teatakse, et saun on meil tõsine traditsioon. Tänapäeval on saunaskäik nagu üks tegevusteraapia vormidest, sest saunas viibides vallanduvad kehas õnnehormoonid ning stress kaob ja tuju tõuseb nagu iseenesest. Peale saunaprotseduure on enesetunne automaatselt kerge ja meel rõõmus. Hea uni on garanteeritud. Kuidas siis ikkagi võtta maksimum?

 

Saun mõjub kehale hästi

Nahk uueneb 28 päeva ja seestpoolt väljapoole. Saun koos viha ja kuuma leiliga toetavad ja kiirendavad naha eneseuuendust. Higiga saab organismist välja viia palju kahjulikke toksiine ning see omakorda tõustab immuunsust.

 

Vihtasid võib kasutada igasuguseid. Tuntumad on kindlasti kase- ja tammeviht, aga miks ka mitte kadakast või nõgesest viht?! Nõgeseviht on eriti tõhus valutavate liigeste korral. Viha õigeks kasutamiseks aseta kõigepealt viht kuni viieks minutiks sooja vette (väldi keevat vett), pärast kuni viieks minutit külma vette.

 

saun

 

Suvel võiks proovida endale aasalt või koduaiast viha kokku panna. Proovi korjata ainult neid taimi, mille vastu tunned justkui tõmmet. Kui sa ei tunne taimi, siis saad mõnest ravimtaimeraamatust või taimeäpist üle vaadata, millised taimed sind paelusid või kinnitada üle, et tegu ei ole mürgiste leidudega. Igal taimel on oma energia ja sa võid üllatuda, kui täpselt sinu vihta tulid just need taimed, mida sina parasjagu vajad. Boonusena tekib värskete taimedega vihtlemisel imeline maagiline aroom leiliruumi. Peale vihtlemist ei tasu vihta jätta vette ligunema, sest nii kaotab viht kõige kiiremini oma lehed.

Värskeid või kuivatatud taimi võib panna likku ka leilivette, kui on soovi rituaalset kogemust saada. Erinevad eeterlikud õlid ei puudu samuti korralikust saunakogemusest. Igaüks leiab oma lemmiku, aga mündilised toetavad alati hingamisteede haiguste leevendamist.

Istumise alla võid panna rabarberi- või takjalehe.  Rabarberi sees on oblikhape, mis toetab tselluliidi vähendamist. Soovitav on pea katta mütsi või rätikuga. 

Pane kindlasti tähele, et saunaskäik viib kehast välja ka vedelikku ehk alkoholi tarvitamine ei ole tegelikult soovitatav. Pigem jälgi, et sul oleks piisavalt vett tarbitud. Siinkohal võid lisada erinevaid õisi ka joogivette näiteks võilill, naat, sirel, pihlakas. Annab silmailu ja maitse on ka imehea.

 

Millal saun aitab?

Isegi antiikmeditsiini arst Hippokrates on öelnud, kui enam ükski arstim ei toimi, siis saab saunast kindlasti abi.

Kuumus tapab mikroobid, seega viirus- ja külmetushaigused saavad kärme leevenduse. Eriti hea on saun hingamissüsteemi murede korral. Abi saab ka liigesehädade või regulaarsete krooniliste peavalude korral, sest saun on looduslik valuvaigisti.

Soomlased on läbi viinud uuringu, milles selgus, et need, kes käisid saunas enam kui 4 korda nädalas, vähendasid oma südameinfarkti suremise riski 63%, võrreldes nendega, kes käisid saunas ainult 1 kord nädalas. Mõelda vaid, millest me ilma jääme, kui üldse sauna ei poolda..

Saun vabastab hästi ka treeningujärgse lihaspinge.

 

Kuidas saunaprotseduure kogeda?

Sauna minnes tuleks end kõigepealt voolava vee alt läbi lasta, et puhtana lavale istuda.

Leilide vahel on mõnus teha ka taimeväega jalavanne. Huvitav on näha Instagrami küsitlusest, et 85% vastanutest ei ole kunagi selle peale tulnud. Sobivad nii värsked kui kuivatatud taimed, mis tuleb panna kaussi sooja vette likku. Meeleolu tõstavad piparmünt ja naistepuna. Uinuda aitavad saialill, kummel või humal. Jalad tunduvad mitu kilo kergemad, kui nad vannist välja võtad. Piisab isegi 5-10minutilisest vannist.

 

jalavann

 

Üks suur viga, mida tehakse on nimelt seebi või dušigeeliga saunamõnude lõpus pesemine. Seep eemaldab naha loomuliku kaitsekihi ja muudab ta kuivaks. Saunas me aga juba vihtleme poorid lahti ja higistame mürgid välja, ei ole mõtet seda viimast kaitset maha nühkida. Pigem tuleks lõpetada saunaskäik ühe korraliku duši ja keha koorimisega, mis eemaldavad kehalt surnud naharakud. Meie kehakoorija Female force on loodud saunafännile, sest temas peituv eeterlik õli, hakkab kuumuses lõhnamaagiat looma ning pakub erilise aroomiteraapilise naudingu. 

Regulaarne saun aitab ka noorena püsida, sest erinevad protseduurid aitavad nahas niiskust hoida.

 

Külmaravi positiivne mõju kehale

Talvine immuunsuse turgutaja on ka loomulikult lumi, külm suplus või dušš. Enne sauna võib end lume sisse kasta või sellel paljajalu kõndida. Siin tuleks meelespidada, et kohe peale seda ei tohi lavale hüpata, vaid tuleb lasta kehal taastuda näiteks sauna eesruumis. Täpselt sama kehtib ka saunaprotseduuride vahel end lumme kastes. Anna kehale aega normaalne temperatuur taastada.

Külm vähendab stressi ja see on väga oluline. Kui sul on vähem stressi, siis sa ei jää nii kergesti haigeks. Külm vesi mõjub valuvaigistavalt ja soodustab õnnehormoonide eritumist. Tuju muutub paremaks, mis paistab ka välja. Keha saab kerge šoki, inimene hakkab sügavamalt hingama ning see kiirendab südame löögisagedust, muudab vereringesüsteemi aktiivsemaks ning vabastab endorfiine.

 

talisuplus

 

Külm vesi turgutab kogu organismi immuunsust, aga kui sul on südamehädad, on targem jäisest kümblusest siiski loobuda. 

Nahk lööb särama. Jälgi, et duši- ja vanniprotseduurid soojas vees oleks võimalikult lühikesed. Kuum vesi eemaldab kehalt naturaalsed õlid ja mida kauem veemõnusid naudime, seda halvemasse seisu me oma naha paneme. Sellest tekib ka “tõmbav” tunne peale pesu, mis kindlasti on tuttav tunne. Pärast pesu võiks alati kogu nahapinna katta kehaõli või -võiga, mis ei sisaldaks vett. Külma veega oma duši- ja vanniprotseduuri lõpetamine on aga tõhus viis vereringluse ja üleüldise nahakonditsiooni parandamiseks. Võta külma veega harjumiseks aega. Alusta kõigepealt jahedamast veest ja muuda vett külmemaks samm-sammult. Keha harjub uue kombega paari nädalaga.

Hollandis sooritati uuring, milles osales 3000 inimest ning neist kahe kolmandiku sõnul tõstis külm dušš nende energiataset sama palju kui tass kohvi.

Vaata ka meie tervisevestlust Eesti oma jäämees Madis Meistriga.

 

 

Jäta kommentaar

Pane tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist moderaatori poolt heaks kiita.