Kas sina oskad õigesti hingata?

Hingamine on elu oluline osa. Me hingame umbes kakskümmend tuhat korda päevas ja üle seitsme miljoni korra aastas. Hingates loomulikult, töötavad kõik hingamislihased koos ja teineteisega kooskõlas, automaatselt. Hingamisel peab liikuma kogu rinnakorv. 

Tihti ei pruugi me isegi märgata, kui valesti me hingame, sest valed harjumused kujunevad pika aja jooksul. Lihaspinge on üks suur faktor, mis vähendab õhku kopsudes. Väga tugevalt mõjutab meie hingamist kehahoiak ning selle rikkumine algab koolipinki astudes, sest sealsed toolid on enamasti halva ehitusega ning olles kaksteist aastat igapäevaselt sellises sundkeskkonnas, on tulemus vale või halb kehahoid. Sealt edasi istume ju arvutite taha!? Kõik on seoses. Isegi hingamisest rääkides, sest meie füüsiline, vaimne ja emotsionaalne elu on otseses seoses hingamisega.

 

Kuidas on stress seotud hingamisega?

Pingeline elurütm ja pidev stress tänapäeva ühiskonnas on samuti suured tegurid valede hingamisharjumuste tekkimisele ning mida vanemaks me saame, seda rohkem oleme mõjutatud. Aja surve paneb automaatselt kiiremini ja pinnapealsemalt hingama. Hambaarstid on tõdenud, et pidev pinge on suurendanud hammaste krigistamise harjumust isegi sügava une faasis. 

Loomulikku hingamist segavad kehahoiu vead:

  • lukustatud põlved,
  • ette lükatud puusad,
  • kanged kaelalihased,
  • varvastega põrandasse klammerdumine,
  • pea tõmbamine taha,
  • pinges õlad,
  • jäik rinnakorv.

Õigesti hingama õppides vähendad kõrget pulssi ja alandad vererõhku. Jooga on hea abiline hingamise korrikeerimiseks.

 

hingamine

 

Hingamine ja kontsade kandmine. Kas siin on seos?

Kehahoid muutub kõrgete kontsade puhul meeletult, sest vaagen pöörab ette ja võtab siseorganitelt nii toetuspinna. Selle tulemusena lähevad nimmepiirkonna selgroolülid rohkem kaardu, sest keha üritab tasakaalu luua. See kõik toob kaasa pinge nii lihastesse, kõõlustesse kui ka liigesesidemetesse. Mida madalam on king, seda parem ja vabam on hingamine.

Miks on suitsetamine halb?

Suitsetamine vähendab kopsukoe elastsust ning pika aja peale võib välja kujuneda obstruktiivne kopsuhaigus, mis on vähi ja veresoonkonna surmade järel kolmandal kohal maailmas. Selle haiguse puhul hingamisteed ahenevad ja õhku on raske välja hingata. Täieliku väljahingamise puhul jääb kopsu liigselt õhku ning on keeruline uuesti sisse hingata. 

Kui sulle tundub hingamise teema põnev, soovitan lugeda Richard Brennani raamatut "Teadlik hingamine" või ootan sind joogamatile koos hingamise rütmi leidma.

Jäta kommentaar

Pane tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist moderaatori poolt heaks kiita.