Kumb on keskkonnale päriselt parem, kas klaaspurk või plastpakend?

Klaaspurk on tarbija silmis väga palju paremas valguses kui plastik, mis kipub keskkonnakaitsjatelt saama tihti tõelise halvakspanu - see on palju seotud asjaoluga, et ainult 9 protsenti plastikust taaskasutatakse. Sellest hoolimata on nii klaasi kui plasti tootmise ja ringluse osas veel palju millele mõelda.

Klaaspurk, -pudel, -tops ja miks teda eelistada?

Klaapurk ja klaas on lõputult ümber töödeldavad, purustades. Kui klaas laguneb, jääb see ohutuks ja stabiilseks ning ei eralda mulda kahjulikke kemikaale. Nii et isegi siis, kui klaasi ei taaskasutata, kahjustab see keskkonda minimaalselt. Siiski kulub klaasil keskkonnas lagunemiseks miljon aastat. Klaastaarat on parem enne töötlusesse saatmist uuesti ja uuesti kasutada.

 

klaaspurk

 

Ringlus toimub järgnevalt. Tarbija viskab klaasi prügikasti. Klaas võetakse prügikastist ja viiakse klaasipuhastusjaama. Klaas läbib eeltöötlusprotsessi, mis eemaldab surveõhu abil kogu paberi või plasti. Kõik metallesemed eemaldatakse magnetitega. Järgmisena sorteeritakse klaastaara värvi järgi ja pestakse täiendavate lisandite eemaldamiseks. Seejärel purustatakse, sulatatakse ja vormitakse uuteks toodeteks nagu klaaspurk või -pudel.

Klaasil on mõned rasked ringlussevõtu probleemid - sealhulgas lõppturgude puudumine, saastumine ja transpordikulud - osaliselt seetõttu, et klaas kaalub umbes 10 korda rohkem kui sarnane plast- või alumiiniumpudel. Klaas on plastikust raskem ja läbisõidul puruneb palju kergemini. See tähendab, et klaas tekitab transpordi kaudu rohkem heitgaase kui plastik ja kaalu tõttu kulub ettevõtjal rahaliselt rohkem.

Veel üks oluline asi, mida tuleb arvestada, on see, et enamik klaastaarat ei saa tegelikult ümbertöödeldud. Suurt rolli mängib fakt, et värvilist klaasi saab taaskasutada ja sulatada ainult koos sarnaste värvidega. Kindlasti taskuks sellele mõelda enne, kui poest mõne toote soetad.

 

Miks on uue klaasi tootmine problemaatiline?

Uue klaasi tootmine ei ole midagi nii hea keskkonnale, kui kiputakse arvama. Uue klaasi valmistamine vajab liiva. Kuigi meil on randades, kõrbetes ja ookeani all palju liiva, kasutame seda kiiremini, kui planeet suudab varusid täiendada.

Me kasutame liiva rohkem kui näiteks õli ning töö tegemiseks võib kasutada ainult teatud tüüpi liiva (kõrbeliiva ei saa kasutada). Enamasti korjatakse liiva jõesängidest ja merepõhjadest. Liiva väljavõtmine looduskeskkonnast häirib aga ökosüsteemi, arvestades, et sellel elavad mikroorganismid toidavad toiduahela alumist osa. Lisaks, liiva eemaldamine merepõhjast jätab kaldakooslused üleujutustele ja erosioonile avatuks. 

Võid juba ette kujutada, et kogu see klaasi ümbertöötlemise protsess võtab palju aega, energiat ja ressursse. Valemisse lisandub suur klaasi kogus, mis transportimiseks kokku pannakse ja pikas perspektiivis tekitab raske koorem rohkelt heitgaase. Paljud klaasi loomiseks kasutatavad ahjud töötavad ka fossiilkütustel, tekitades seeläbi palju reostust.

 

Miks kritiseeritakse plastikut?

Nulljäätmete kogukonnal on kombeks plastikust tooteid mitte kasutada ja seda ka põhjusega. Esiteks on enamik plastikust nafta baasil, muutes materjali taastumatuks ja jätkusuutmatuks. Nafta puurimine on tekitanud palju probleeme, sealhulgas häirinud maa- ja mereökosüsteeme. Samuti kipub nafta käsitlemine põhjustama naftareostusi, mis saastavad mulda ja vett ning võivad põhjustada kohutavaid tulekahjusid. 

 

taaskasutusTeiseks on plastiku süsinikujälge üsna raske eirata. Alates plastiku valmistamisest kuni temast valmistatud toote kõrvaldamiseni eraldab plastiku töötlemine süsinikdioksiidi.

Juhul, kui plastik on ringlusse võetud, siis tähendab see seda, et töötlemise käigus saab luua ainult madalama kvaliteediga toote ehk sa ei saa kunagi täpselt sama pakendit. Selline töötlemine toob lõpuks endaga kaasa toote, mida enam ei saa taaskasutada ja mis on ette nähtud prügimäele.

Plastikul kulub keskkonnas lagunemisel 450+ aastat, prügilas 1000 aastat. Võrreldes klaasiga, mille lagunemine võtab aega miljon aastat, võivad need arvud tunduda kuidagi madalad. Oluline on siin meeles pidada, et erinevalt klaasist, plastik sisaldab endas kemikaale, mis lagunemise käigus liiguvad ümbritsevasse keskkonda.

Klaasil ja plastil on mõlemal oma plussid ja miinused. Parim, mida saame teha, on vähendada oma sõltuvust ühekordsest kasutamisest. Proovi leida lahendus, kuidas soetatud klaas- või plastikpurke oma kodus taaskasutada. Proovi ka laiemalt oma harjumustesse tuua taaskasutust näiteks väljast kohvi ostes võta kaasa oma tops.

MaiWistiku kollektsioon pöörab looduskosmeetika tootjana suurt tähelepanu, et oleksime klaasist topsides ja teadlikult on valitud võimalikult levinud pruun toon, et oleks variandiks kindlasti ka ümber töödelda. Muideks, meie purgid ja pudelid võib alati messidele või üritustele tagasi tuua, nii saame nad uuesti kasutusse võtta ning vastu anname uuele tootele väikese soodustuse. 

 

Jäta kommentaar

Pane tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist moderaatori poolt heaks kiita.