Botuliintoksiini süstid ja iseenda mürgitamine

Botuliintoksiini süstid võetakse tihti ette, sest nende mõte on ajutiselt takistada lihaste liikumist ja saada kiire tulemus. Seda toksiini toodab mikroob, mis põhjustab botulismi, teatud tüüpi toidumürgitust. Blogipostituses vaatame üle, millal kasutatakse ja kuidas see mürk kehale mõjub.

 

botox

 

Botuliintoksiini süstid ja nende kasutamine

Nende süstide kõige levinum kasutusala on näolihaste ajutine lõdvestamine, mis põhjustavad kortse otsmikul ja silmaümbruses. Tasuks korraks mõelda ka sellele, et tegemist on peapiirkonnaga. Botuliintoksiini süste kasutatakse aga ka keha toimimist mõjutavate seisundite parandamisel. Näiteks:

 • Laisk silm, mille kõige levinum põhjus on silmalihaste toonuse ebakõla.
 • Silmade tõmblemise vähendamiseks süstitakse silmaümbruse lihastesse. 
 • Hüperhidroos ehk liigne higistamine isegi siis, kui temperatuur ei ole kõrge. Tulemusena higistamine peatub.
 • Krooniline migreen, mille puhul süstid võivad aidata peavalu sagedust vähendada.
 • Kusepõie düsfunktsiooni korral võivad süstid aidata vähendada ka üliaktiivsest põiest põhjustatud kusepidamatust.

Botuliintoksiini ananb tõesti kiire tulemuse, aga tema toime kaob tavaliselt umbes 12 nädalat pärast viimast protseduuri. Reaalsuses võivad kroonilised sümptomid pärast ravimi kasutamise lõpetamist sootuks hullemaks minna kui need olid enne botuliintoksiini-ravi.

 

botox

 

Botuliintoksiin süstid ja kõrvalmõjud

Botuliintoksiini kohta öeldakse, et need süstid on suhteliselt ohutud, kui neid teeb kogenud arst. Keegi ei defineeri ära, mida on mõeldud "suhteliselt ohutud" väite all. Samuti toonitatakse, et kuigi see on väga ebatõenäoline, võib süstitud toksiin kehas levida. Soovitus, mis juurde jagatakse toonitab, et piirkonda ei tohiks hõõruda ega masseerida vähemalt 24 tunni jooksul peale protseduuri. See võib aidata vältida toksiini levikut teise piirkonda. Võimalike kõrvaltoimete ja tüsistuste hulka aga kuuluvad:

 1. Valu, turse või verevalumid süsti kohas
 2. Peavalu või gripilaadsed sümptomid
 3. Rippuvad silmalaud või kõverad kulmud
 4. Viltune naeratus 
 5. Silmade kuivus või liigne pisaravool
 6. Lihaste nõrkus
 7. Nägemisprobleemid
 8. Rääkimis- või neelamisraskused
 9. Hingamisprobleemid
 10. Kaob kontroll põie üle

Kõige sagedamini teatatud kõrvaltoimed (3–10% täiskasvanud patsientidest) on pärast süstimist süstekoha valu ja verevalumid, mittekaenlaalune higistamine, infektsioon, farüngiit, gripitunne, peavalu, palavik, kaela- või seljavalu, valu, sügelus ja ärevus. Rasketel juhtudel võib toksiin liikuda isegi ajju ja mõjutada hingamislihaseid, mis on eluohtlik. 2015 Karger International poolt avaldatud uuringust saad lugeda lähemalt kõrvalmõjude kohta.

Kõige kardetavam kõrvalmõju on toksiini toimest põhjustatud ajutine soovimatu lähedalasuva lihaskonna halvatus. Tavaliselt taandub see paari kuuga ja mõnel patsiendil mõne nädalaga, olenevalt süstekohast, süsti tugevusest ja liiga nõrgaks tehtud lihastest. On ka selliseid juhtumeid, kus süstitakse korduvalt samasse kehapiirkonda, mille tulemusena võib see põhjustada lihase püsiva halvatuse. Näohalvatus on tihti põhjustatud näonärvi kahjustusest või tursest, seega see kes protseduuri teeb ja kuhu süstitakse, on ülioluline. 

 

näolihased ja näoveenid

 

Maga selili

Huvitav on näha seda, kui inimene on maksnud kallist hinda oma protseduuri eest, siis ta kuulab ka rohkem juhiseid. Pärast kosmeetilist botuliintoksiini süsimist öeldakse, et tuleb magada selili. Kõhuli või külili magamine võib põhjustada toksiini liikumist näo teistesse piirkondadesse. See võib põhjustada ebaühtlaseid tulemusi või isegi verevalumeid.

Viies läbi näojooga tunde või töötubasid, siis tihti naerdakse, kui ma palun harjutada end ümber selili magama. Miks? Näojooga on soodne ja psühholoogiliselt tundub, et pole põhjust nii palju ehk pingutada, sest rahaliselt ei seo me end justkui kellegagi peale iseenda. 

 

näojooga

 

Looduslik alternatiiv mürgile - näojooga

4-nädalane e-kursus "10x NOOREMAKS KIRURGILISE SEKKUMISETA" alustab 13.02. Sõbrakuu raames saad võtta sõbra TASUTA kaasa ja maksta vaid iseenda eest. 2=1! 

 

"Mulle väga meeldib, kui põhjalikult ja süsteemselt oled kursuse kokku pannud!" - Nele

 
Kursus kestab 4 nädalat ja igas nädalas tuleb sul sooritada 7 harjutust päevas ehk kokku 28 harjutust. Igal nädalal on kindlad 7 harjutust, mida sa kordad 7 päeva. Kordamine aitab tehnikat omastada ja kursuse lõpus teha harjutusi juhendamiseta täpselt seal, kus sul need parasjagu meelde tulevad.
Lisaks on igal nädalal üks kindel ülesanne, millele palun sul pühendada 20 minutit. See aitab mõista mustreid ja harjumusi, mis siis kas toetavad sind või hoopis teevad sulle liiga.

 

Kasuta e-poes koodi: sõbraga_koos ja märgi kindlasti ostukorvi kursus 2x. On ka arve tegemise võimalus või SVEA järelmaksu variant!

 

"Mulle on alati see mõte meeldinud, kuna olen mõelnud, et oskan vananeda ilma välise sekkumiseta. Olen tänulik, et on võimalik osaleda sellisel kursusel ja anda endale see võimalus. Aitäh."- Helle

 

Oluline on märkida, et näojooga tulemused ei pruugi olla nii vahetud kui süstide tulemused, kuid järjepideva harjutamise korral võid aja jooksul näha oma näolihaste välimuse ja toonuse paranemist.

Näojooga puhul õpid harjutused ära ja teed, millal endale sobib ehk ühekordne väljaminek. Botuliintoksiini süste jääd aga regulaarselt tegema, kui soovid tulemust hoida. Need ei ole just soodsad süstid. Valik on alati sinu!

 

 

 

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published